Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Linear > Intersil-ISL9007IUNZ-T
Intersil ISL9007IUNZ-T
| Part Number: | Intersil ISL9007IUNZ-T |
| Manufacturer: | Intersil |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Linear > Intersil-ISL9007IUNZ-T |
| Qty Available: | |
| Description: | Active Lead Free Positive GULL WING Linear Voltage Regulator IC 75dB 85C 400mA 3mm |
PCX has Intersil Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Linear > Intersil-ISL9007IUNZ-T Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Active Lead Free Positive GULL WING Linear Voltage Regulator IC 75dB 85C 400mA 3mm
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | MSOP |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 8 |
| Accuracy | 0.8 % |
| Dropout Voltage | 200 mV |
| Max Input Voltage | 6.5 V |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Current Limit | 470 mA |
| Min Input Voltage | 2.3 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Number of Outputs | 1 |
| Number of Regulators | 1 |
| Output Current | 400 mA |
| Output Type | Fixed |
| Output Voltage | 3.3 V |
| Packaging | Cut Tape |
| Polarity | Positive |
| Power Supply Rejection Ratio (PSRR) | 75 dB |
| Quiescent Current | 50 µA |
| Reference Voltage | 1 V |
Documentation for Intersil Intersil ISL9007IUNZ-T
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name?
What is the output voltage of the voltage regulator?
What is the maximum operating temperature of the voltage regulator?
How many pins does the voltage regulator have?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.

