Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Linear > Intersil-ISL9005AIRFZ-T
Intersil ISL9005AIRFZ-T
| Part Number: | Intersil ISL9005AIRFZ-T |
| Manufacturer: | Intersil |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Linear > Intersil-ISL9005AIRFZ-T |
| Qty Available: | |
| Description: | Active Positive NO LEAD Not Qualified Linear Voltage Regulator IC 75dB 85C 300mA 3mm |
PCX has Intersil Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Linear > Intersil-ISL9005AIRFZ-T Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Active Positive NO LEAD Not Qualified Linear Voltage Regulator IC 75dB 85C 300mA 3mm
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | DFN |
| Contact Plating | Tin |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 8 |
| Accuracy | 0.8 % |
| Dropout Voltage | 250 mV |
| Max Input Voltage | 6.5 V |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Current Limit | 350 mA |
| Min Input Voltage | 2.3 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Number of Outputs | 1 |
| Number of Regulators | 1 |
| Output Current | 300 mA |
| Output Type | Fixed |
| Output Voltage | 2.5 V |
| Polarity | Positive |
| Power Supply Rejection Ratio (PSRR) | 75 dB |
| Quiescent Current | 50 µA |
| Reference Voltage | 1 V |
Documentation for Intersil Intersil ISL9005AIRFZ-T
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and brand?
What is the type of voltage regulator?
What is the output voltage of the regulator?
What is the maximum operating temperature for the regulator?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.
