Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Linear > Intersil-ISL9001IRNZ-T
Intersil ISL9001IRNZ-T
| Part Number: | Intersil ISL9001IRNZ-T |
| Manufacturer: | Intersil |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Linear > Intersil-ISL9001IRNZ-T |
| Qty Available: | |
| Description: | NO LEAD Not Qualified PMOS 8542.39.00.01 Linear Voltage Regulator IC 125C 0.3A 3mm 3.3594V |
PCX has Intersil Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Linear > Intersil-ISL9001IRNZ-T Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
NO LEAD Not Qualified PMOS 8542.39.00.01 Linear Voltage Regulator IC 125C 0.3A 3mm 3.3594V
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | DFN |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 8 |
| Accuracy | 0.8 % |
| Dropout Voltage | 200 mV |
| Max Input Voltage | 6.5 V |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Current Limit | 350 mA |
| Min Input Voltage | 2.3 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Number of Outputs | 1 |
| Number of Regulators | 1 |
| Output Current | 300 mA |
| Output Type | Fixed |
| Output Voltage | 3.3 V |
| Polarity | Positive |
| Reference Voltage | 1 V |
Documentation for Intersil Intersil ISL9001IRNZ-T
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the part number of the product?
What is the output voltage of the voltage regulator?
What is the maximum input voltage for the voltage regulator?
What is the maximum operating temperature for the voltage regulator?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.
