Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Linear > Intersil-ISL9001IRFZ-T
Intersil ISL9001IRFZ-T
| Part Number: | Intersil ISL9001IRFZ-T |
| Manufacturer: | Intersil |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Linear > Intersil-ISL9001IRFZ-T |
| Qty Available: | |
| Description: | LDO Regulator Pos 2.5V 0.3A 8-Pin DFN EP T/R |
PCX has Intersil Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Linear > Intersil-ISL9001IRFZ-T Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
LDO Regulator Pos 2.5V 0.3A 8-Pin DFN EP T/R
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | DFN |
| Mount | Surface Mount |
| Accuracy | 0.8 % |
| Dropout Voltage | 250 mV |
| Max Input Voltage | 6.5 V |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Current Limit | 350 mA |
| Min Input Voltage | 2.3 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Number of Outputs | 1 |
| Number of Regulators | 1 |
| Output Current | 300 mA |
| Output Type | Fixed |
| Output Voltage | 2.5 V |
| Polarity | Positive |
| Reference Voltage | 1 V |
Documentation for Intersil Intersil ISL9001IRFZ-T
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name?
What is the output voltage of the regulator?
What is the maximum input voltage for the regulator?
How many outputs does the regulator have?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.