Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Linear > Intersil-ISL9001IRBZ-T
Intersil ISL9001IRBZ-T
| Part Number: | Intersil ISL9001IRBZ-T |
| Manufacturer: | Intersil |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Linear > Intersil-ISL9001IRBZ-T |
| Qty Available: | |
| Description: | Positive NO LEAD Not Qualified 2002 Linear Voltage Regulator IC 85C 300mA 3mm 300mV |
PCX has Intersil Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Linear > Intersil-ISL9001IRBZ-T Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Positive NO LEAD Not Qualified 2002 Linear Voltage Regulator IC 85C 300mA 3mm 300mV
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | DFN |
| Mount | Surface Mount |
| Accuracy | 0.8 % |
| Dropout Voltage | 300 mV |
| Max Input Voltage | 6.5 V |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Current Limit | 350 mA |
| Min Input Voltage | 2.3 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Number of Outputs | 1 |
| Number of Regulators | 1 |
| Output Current | 300 mA |
| Output Type | Fixed |
| Output Voltage | 1.5 V |
| Polarity | Positive |
| Reference Voltage | 1 V |
Documentation for Intersil Intersil ISL9001IRBZ-T
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and brand?
What is the function of this product?
What is the dropout voltage of this product?
What is the maximum output current of this product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.
