Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Linear > Intersil-ISL9000IRJCZ-T
Intersil ISL9000IRJCZ-T
| Part Number: | Intersil ISL9000IRJCZ-T |
| Manufacturer: | Intersil |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Linear > Intersil-ISL9000IRJCZ-T |
| Qty Available: | |
| Description: | Lead Free Positive 2002 CMOS Linear Voltage Regulator IC 85C 300mA 3mm 250mV |
PCX has Intersil Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Linear > Intersil-ISL9000IRJCZ-T Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Lead Free Positive 2002 CMOS Linear Voltage Regulator IC 85C 300mA 3mm 250mV
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | DFN |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 10 |
| Accuracy | 0.8 % |
| Dropout Voltage | 250 mV |
| Max Input Voltage | 6.5 V |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Current Limit | 350 mA |
| Min Input Voltage | 2.3 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Number of Outputs | 2 |
| Number of Regulators | 2 |
| Output Current | 300 mA |
| Output Type | Fixed |
| Output Voltage | 1.8 V |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Polarity | Positive |
| Reference Voltage | 1 V |
Documentation for Intersil Intersil ISL9000IRJCZ-T
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name?
What is the type of IC?
What is the maximum output current of the IC?
What is the dropout voltage of the IC?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.
