Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Switching > Intersil-ISL8844AMBZ
Intersil ISL8844AMBZ
| Part Number: | Intersil ISL8844AMBZ |
| Manufacturer: | Intersil |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Switching > Intersil-ISL8844AMBZ |
| Qty Available: | |
| Description: | SWITCHING REGULATOR SINGLE PULSE WIDTH MODULATION RoHS Compliant Converter Offline 20ns 125C 1A 2MHz |
PCX has Intersil Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Switching > Intersil-ISL8844AMBZ Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
SWITCHING REGULATOR SINGLE PULSE WIDTH MODULATION RoHS Compliant Converter Offline 20ns 125C 1A 2MHz
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | SOIC |
| Mount | Surface Mount |
| Duty Cycle | 48 % |
| Max Duty Cycle | 48 % |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Number of Outputs | 1 |
| Output Current | 1 A |
| Rise Time | 20 ns |
| Switching Frequency | 2 MHz |
| Topology | Boost, Flyback |
Documentation for Intersil Intersil ISL8844AMBZ
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name?
What is the function of the ISL8844AMBZ?
What is the operating temperature range of the ISL8844AMBZ?
What is the output current of the ISL8844AMBZ?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.