Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Switching > Intersil-ISL8842AMBZ-T
Intersil ISL8842AMBZ-T
| Part Number: | Intersil ISL8842AMBZ-T |
| Manufacturer: | Intersil |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Switching > Intersil-ISL8842AMBZ-T |
| Qty Available: | |
| Description: | 1A Switching Regulator, 2000KHZ Switching Freq-max, PDSO8, Rohs Compliant, Plastic, MO-012AA, SOIC-8 |
PCX has Intersil Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Switching > Intersil-ISL8842AMBZ-T Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
1A Switching Regulator, 2000KHZ Switching Freq-max, PDSO8, Rohs Compliant, Plastic, MO-012AA, SOIC-8
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | SOIC |
| Mount | Surface Mount |
| Duty Cycle | 96 % |
| Max Duty Cycle | 96 % |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Number of Outputs | 1 |
| Output Current | 1 A |
| Rise Time | 20 ns |
| Switching Frequency | 2 MHz |
| Topology | Boost, Flyback |
Documentation for Intersil Intersil ISL8842AMBZ-T
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name?
What is the switching frequency of the regulator?
How many outputs does the regulator have?
What is the operating temperature range of the regulator?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.
