Electronic Component
PCX has Intersil Electronic Component Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Current Mode PWM Controller 30.3V 1A 8-Pin SOIC N
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | SOIC |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 8 |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Output Current | 1 A |
| Rise Time | 20 ns |
| Switching Frequency | 2 MHz |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and model number?
What is the type of controller used in this product?
What is the maximum operating temperature for this product?
How many pins does this product have?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.