Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Supervisors > Intersil-ISL88031IU8HFZ
Intersil ISL88031IU8HFZ
| Part Number: | Intersil ISL88031IU8HFZ |
| Manufacturer: | Intersil |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Supervisors > Intersil-ISL88031IU8HFZ |
| Qty Available: | |
| Description: | Active Low Active DUAL GULL WING Multi-Voltage Supervisor Supervisor 85C 19muA 80ms 3mm |
PCX has Intersil Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Supervisors > Intersil-ISL88031IU8HFZ Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Active Low Active DUAL GULL WING Multi-Voltage Supervisor Supervisor 85C 19muA 80ms 3mm
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | MSOP |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 8 |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Max Supply Current | 19 µA |
| Max Supply Voltage | 5.5 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 2 V |
| Nominal Supply Current | 14 µA |
| Number of Monitored Inputs | 5 |
| Number of Voltages Monitored | 5 |
| Operating Supply Current | 19 µA |
| Overvoltage Threshold | 611 mV |
| Reset | Active Low |
| Reset Timeout | 80 ms |
| Threshold Voltage | 4.634 V |
| Type | Multi-Voltage Supervisor |
| Undervoltage Threshold | 589 mV |
| Watchdog Timer | No |
Documentation for Intersil Intersil ISL88031IU8HFZ
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the part number of the product?
What is the package type of the product?
What is the maximum operating temperature of the product?
How many pins does the product have?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.

