Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Supervisors > Intersil-ISL88031IU8HCZ
Intersil ISL88031IU8HCZ
| Part Number: | Intersil ISL88031IU8HCZ |
| Manufacturer: | Intersil |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Supervisors > Intersil-ISL88031IU8HCZ |
| Qty Available: | |
| Description: | Volt Supervisor Monitor 2V to 5.5V 8-Pin MSOP |
PCX has Intersil Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Supervisors > Intersil-ISL88031IU8HCZ Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Volt Supervisor Monitor 2V to 5.5V 8-Pin MSOP
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | MSOP |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 8 |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Max Supply Current | 19 µA |
| Max Supply Voltage | 5.5 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 2 V |
| Number of Monitored Inputs | 5 |
| Number of Voltages Monitored | 5 |
| Operating Supply Current | 19 µA |
| Overvoltage Threshold | 611 mV |
| Reset | Active Low |
| Reset Timeout | 80 ms |
| Threshold Voltage | 4.634 V |
| Type | Multi-Voltage Supervisor |
| Undervoltage Threshold | 589 mV |
| Watchdog Timer | No |
Documentation for Intersil Intersil ISL88031IU8HCZ
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and its specifications?
What is the maximum and minimum operating temperature for this product?
How many monitored inputs and voltages does this product have?
Does this product have a watchdog timer?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.

