Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Supervisors > Intersil-ISL88031IU8ECZ
Intersil ISL88031IU8ECZ
| Part Number: | Intersil ISL88031IU8ECZ |
| Manufacturer: | Intersil |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Supervisors > Intersil-ISL88031IU8ECZ |
| Qty Available: | |
| Description: | Lead Free Active Low Active DUAL Multi-Voltage Supervisor Supervisor 85C 19muA 80ms 3mm |
PCX has Intersil Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Supervisors > Intersil-ISL88031IU8ECZ Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Lead Free Active Low Active DUAL Multi-Voltage Supervisor Supervisor 85C 19muA 80ms 3mm
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | MSOP |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 8 |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Max Supply Current | 19 µA |
| Max Supply Voltage | 5.5 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 2 V |
| Number of Monitored Inputs | 5 |
| Number of Voltages Monitored | 5 |
| Operating Supply Current | 19 µA |
| Overvoltage Threshold | 611 mV |
| Reset | Active Low |
| Reset Timeout | 80 ms |
| Threshold Voltage | 2.866 V |
| Type | Multi-Voltage Supervisor |
| Undervoltage Threshold | 589 mV |
| Watchdog Timer | No |
Documentation for Intersil Intersil ISL88031IU8ECZ
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name?
What is the package type of this product?
What is the maximum operating temperature of this product?
How many monitored inputs does this product have?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.

