Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Supervisors > Intersil-ISL88022IU8FAZ
Intersil ISL88022IU8FAZ
| Part Number: | Intersil ISL88022IU8FAZ |
| Manufacturer: | Intersil |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Supervisors > Intersil-ISL88022IU8FAZ |
| Qty Available: | |
| Description: | Triple Voltage Monitor with Adjustable Power-On Reset and Undervoltage/Overvoltage Monitoring |
PCX has Intersil Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Supervisors > Intersil-ISL88022IU8FAZ Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Triple Voltage Monitor with Adjustable Power-On Reset and Undervoltage/Overvoltage Monitoring
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | MSOP |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 8 |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Max Reset Threshold Voltage | 3.141 V |
| Max Supply Current | 15 µA |
| Max Supply Voltage | 5.5 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Reset Threshold Voltage | 587 mV |
| Min Supply Voltage | 2 V |
| Number of Monitored Inputs | 3 |
| Number of Voltages Monitored | 3 |
| Operating Supply Current | 15 µA |
| Overvoltage Threshold | 603 mV |
| Reset | Active High/Active Low |
| Reset Timeout | 140 ms |
| Threshold Voltage | 3.085 V |
| Type | Multi-Voltage Supervisor |
| Undervoltage Threshold | 587 mV |
| Watchdog Timer | No |
| Height | 950 µm |
| Length | 3.05 mm |
| Width | 3.05 mm |
Documentation for Intersil Intersil ISL88022IU8FAZ
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name?
What is the function of ISL88022IU8FAZ?
What are the dimensions of ISL88022IU8FAZ?
What is the maximum operating temperature of ISL88022IU8FAZ?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.
