Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Supervisors > Intersil-ISL88021IU8HEZ
Intersil ISL88021IU8HEZ
| Part Number: | Intersil ISL88021IU8HEZ |
| Manufacturer: | Intersil |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Supervisors > Intersil-ISL88021IU8HEZ |
| Qty Available: | |
| Description: | Triple Voltage Monitor with Adjustable Power-On Reset and Undervoltage Monitoring Capability |
PCX has Intersil Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Supervisors > Intersil-ISL88021IU8HEZ Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Triple Voltage Monitor with Adjustable Power-On Reset and Undervoltage Monitoring Capability
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | MSOP |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 8 |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Max Supply Current | 15 µA |
| Max Supply Voltage | 5.5 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 2 V |
| Number of Monitored Inputs | 3 |
| Number of Voltages Monitored | 3 |
| Operating Supply Current | 15 µA |
| Overvoltage Threshold | 616 mV |
| Reset | Active High/Active Low |
| Reset Timeout | 140 ms |
| Threshold Voltage | 4.649 V |
| Type | Multi-Voltage Supervisor |
| Undervoltage Threshold | 594 mV |
| Watchdog Timer | No |
Documentation for Intersil Intersil ISL88021IU8HEZ
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and manufacturer of this item?
What is the function of this product?
What are the technical specifications of this product?
Are there any similar products available?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.
