Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Supervisors > Intersil-ISL88021IU8FAZ
Intersil ISL88021IU8FAZ
| Part Number: | Intersil ISL88021IU8FAZ |
| Manufacturer: | Intersil |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Supervisors > Intersil-ISL88021IU8FAZ |
| Qty Available: | |
| Description: | Triple Voltage Monitor with Adjustable Power-On Reset and Undervoltage Monitoring Capability |
PCX has Intersil Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Supervisors > Intersil-ISL88021IU8FAZ Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Triple Voltage Monitor with Adjustable Power-On Reset and Undervoltage Monitoring Capability
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | MSOP |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 8 |
| Max Input Voltage | 5.5 V |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Max Supply Current | 15 µA |
| Max Supply Voltage | 5.5 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 2 V |
| Nominal Supply Current | 12.5 µA |
| Number of Monitored Inputs | 3 |
| Number of Outputs | 3 |
| Number of Voltages Monitored | 3 |
| Operating Supply Current | 15 µA |
| Overvoltage Threshold | 616 mV |
| Packaging | Cut Tape |
| Reset | Active High/Active Low |
| Reset Timeout | 140 ms |
| Termination | SMD/SMT |
| Threshold Voltage | 3.085 V |
| Type | Multi-Voltage Supervisor |
| Undervoltage Threshold | 594 mV |
| Watchdog Timer | No |
Documentation for Intersil Intersil ISL88021IU8FAZ
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and its function?
What is the package type and number of pins for this product?
What are the maximum and minimum operating temperatures for this product?
How many monitored inputs and outputs does this product have?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.


