Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Supervisors > Intersil-ISL88011IH546Z-TK
Intersil ISL88011IH546Z-TK
| Part Number: | Intersil ISL88011IH546Z-TK |
| Manufacturer: | Intersil |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Supervisors > Intersil-ISL88011IH546Z-TK |
| Qty Available: | |
| Description: | 5 Ld Voltage Supervisor with Adjustable Power-On Reset and Active-High Reset |
PCX has Intersil Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Supervisors > Intersil-ISL88011IH546Z-TK Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
5 Ld Voltage Supervisor with Adjustable Power-On Reset and Active-High Reset
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | SOT-23 |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 5 |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Max Reset Threshold Voltage | 4.71 V |
| Max Supply Current | 11.5 µA |
| Max Supply Voltage | 5.5 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Reset Threshold Voltage | 4.57 V |
| Min Supply Voltage | 2 V |
| Nominal Supply Current | 5.5 µA |
| Number of Monitored Inputs | 1 |
| Number of Voltages Monitored | 1 |
| Operating Supply Current | 11.5 µA |
| Overvoltage Threshold | 4.71 V |
| Reset | Active High/Active Low |
| Reset Delay Time | 250 ms |
| Reset Timeout | 200 ms |
| Threshold Voltage | 4.64 V |
| Type | Simple Reset/Power-On Reset |
| Undervoltage Threshold | 4.57 V |
| Watchdog Timer | No |
| Height | 1.3 mm |
| Length | 3 mm |
| Width | 1.7 mm |
Documentation for Intersil Intersil ISL88011IH546Z-TK
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and description?
What is the physical case/package of the product?
What are the maximum and minimum operating temperatures?
How many pins does the product have?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.

