Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Supervisors > Intersil-ISL88002IE44Z-TK
Intersil ISL88002IE44Z-TK
| Part Number: | Intersil ISL88002IE44Z-TK |
| Manufacturer: | Intersil |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Supervisors > Intersil-ISL88002IE44Z-TK |
| Qty Available: | |
| Description: | Ultra Low Power 3 Ld Voltage Supervisors in SC-70 and SOT-23 Packages |
PCX has Intersil Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Supervisors > Intersil-ISL88002IE44Z-TK Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Ultra Low Power 3 Ld Voltage Supervisors in SC-70 and SOT-23 Packages
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | SC |
| Mount | Surface Mount |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Max Reset Threshold Voltage | 4.433 V |
| Max Supply Current | 400 nA |
| Max Supply Voltage | 5.5 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Reset Threshold Voltage | 4.327 V |
| Min Supply Voltage | 1.8 V |
| Number of Monitored Inputs | 1 |
| Number of Voltages Monitored | 1 |
| Operating Supply Current | 400 nA |
| Overvoltage Threshold | 4.433 V |
| Reset | Active Low |
| Reset Timeout | 140 ms |
| Threshold Voltage | 4.38 V |
| Type | Simple Reset/Power-On Reset |
| Undervoltage Threshold | 4.327 V |
| Watchdog Timer | No |
Documentation for Intersil Intersil ISL88002IE44Z-TK
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name?
What is the package type of the voltage supervisors?
What is the operating temperature range for the voltage supervisors?
How many monitored inputs and voltages do the voltage supervisors have?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.