Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Supervisors > Intersil-ISL8702IBZ
Intersil ISL8702IBZ
| Part Number: | Intersil ISL8702IBZ |
| Manufacturer: | Intersil |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Supervisors > Intersil-ISL8702IBZ |
| Qty Available: | |
| Description: | Adjustable Quad Sequencer - 14NSOIC Pb-free W/anneal, Tube Pack, 14 Ld Sopn, Dr |
PCX has Intersil Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Supervisors > Intersil-ISL8702IBZ Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Adjustable Quad Sequencer - 14NSOIC Pb-free W/anneal, Tube Pack, 14 Ld Sopn, Dr
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | SOIC |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 14 |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Max Supply Voltage | 12 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 2.5 V |
| Number of Voltages Monitored | 4 |
| Operating Supply Current | 191 µA |
| Overvoltage Threshold | 1.28 V |
| Reset | Active High/Active Low |
| Type | Sequencer |
| Undervoltage Threshold | 1.06 V |
| Watchdog Timer | No |
Documentation for Intersil Intersil ISL8702IBZ
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and package type?
What are the technical specifications of the product?
Are there any alternative products or similar options available?
What are the distributor options for purchasing the product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.
