Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Supervisors > Intersil-ISL8702AIBZ
Intersil ISL8702AIBZ
| Part Number: | Intersil ISL8702AIBZ |
| Manufacturer: | Intersil |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Supervisors > Intersil-ISL8702AIBZ |
| Qty Available: | |
| Description: | Active High/Active Low Active DUAL GULL WING Sequencer Supervisor 85C 286muA 8.65mm 12V |
PCX has Intersil Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Supervisors > Intersil-ISL8702AIBZ Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Active High/Active Low Active DUAL GULL WING Sequencer Supervisor 85C 286muA 8.65mm 12V
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | SOIC |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 14 |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Max Supply Voltage | 24 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 3.3 V |
| Nominal Supply Current | 286 µA |
| Number of Voltages Monitored | 4 |
| Operating Supply Current | 191 µA |
| Overvoltage Threshold | 1.28 V |
| Reset | Active High/Active Low |
| Threshold Voltage | 1.2 V |
| Type | Sequencer |
| Undervoltage Threshold | 1.06 V |
| Watchdog Timer | No |
Documentation for Intersil Intersil ISL8702AIBZ
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the part number of the product?
What is the package type of the product?
What is the maximum operating temperature of the product?
How many pins does the product have?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.

