Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Switching > Intersil-ISL85413FRTZ-T
Intersil ISL85413FRTZ-T
| Part Number: | Intersil ISL85413FRTZ-T |
| Manufacturer: | Intersil |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Switching > Intersil-ISL85413FRTZ-T |
| Qty Available: | |
| Description: | ISL85413 Series 36 V 700 kHz 300 mA Synchronous Buck Regulator - TDFN-8 |
PCX has Intersil Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Switching > Intersil-ISL85413FRTZ-T Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
ISL85413 Series 36 V 700 kHz 300 mA Synchronous Buck Regulator - TDFN-8
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 8 |
| Weight | 50.008559 mg |
| Efficiency | 92 % |
| Max Input Voltage | 40 V |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Max Output Current | 300 mA |
| Max Output Voltage | 34 V |
| Min Input Voltage | 3.5 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Output Voltage | 600 mV |
| Min Supply Voltage | 3.5 V |
| Number of Outputs | 1 |
| Operating Supply Current | 50 µA |
| Operating Supply Voltage | 36 V |
| Output Configuration | Positive |
| Output Current | 300 mA |
| Output Type | Adjustable |
| Output Voltage | 34 V |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Quiescent Current | 50 µA |
| Switching Frequency | 700 kHz |
| Synchronous Rectifier | Yes |
Documentation for Intersil Intersil ISL85413FRTZ-T
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name?
What is the voltage range of this regulator?
What is the maximum output current of this regulator?
Is this regulator surface mountable?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.
