Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Switching > Intersil-ISL85412FRTZ
Intersil ISL85412FRTZ
| Part Number: | Intersil ISL85412FRTZ |
| Manufacturer: | Intersil |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Switching > Intersil-ISL85412FRTZ |
| Qty Available: | |
| Description: | 36Vin 150mA Synchronous Switching Regulator- 3x3 8ld TDFN Pb |
PCX has Intersil Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Switching > Intersil-ISL85412FRTZ Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
36Vin 150mA Synchronous Switching Regulator- 3x3 8ld TDFN Pb
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 8 |
| Weight | 50.008559 mg |
| Max Input Voltage | 40 V |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Max Output Current | 150 mA |
| Max Output Voltage | 34 V |
| Min Input Voltage | 3.5 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Output Voltage | 600 mV |
| Min Supply Voltage | 3.5 V |
| Number of Outputs | 1 |
| Operating Supply Current | 50 µA |
| Operating Supply Voltage | 36 V |
| Output Configuration | Positive |
| Output Current | 150 mA |
| Output Type | Adjustable |
| Output Voltage | 34 V |
| Quiescent Current | 50 µA |
| Switching Frequency | 700 kHz |
| Synchronous Rectifier | Yes |
Documentation for Intersil Intersil ISL85412FRTZ
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name?
What are the physical specifications of the product?
What are the technical specifications of the product?
Are there any similar products available?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.
