Integrated Circuits (ICs) > Interface ICs > Intersil-ISL8487IPZ
Intersil ISL8487IPZ
| Part Number: | Intersil ISL8487IPZ |
| Manufacturer: | Intersil |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Interface ICs > Intersil-ISL8487IPZ |
| Qty Available: | |
| Description: | 5V, Half Duplex, 250kbps Slew Rate Limited, 1/4 Unit Load, RS-485/RS-422 Transceiver |
PCX has Intersil Integrated Circuits (ICs) > Interface ICs > Intersil-ISL8487IPZ Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
5V, Half Duplex, 250kbps Slew Rate Limited, 1/4 Unit Load, RS-485/RS-422 Transceiver
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | PDIP |
| Mount | Through Hole |
| Number of Pins | 8 |
| Data Rate | 250 kbps |
| Logic Function | Transceiver |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Number of Drivers | 1 |
| Number of Receivers | 1 |
| Number of Transceivers | 1 |
| Number of Transmitters | 1 |
| Operating Supply Voltage | 5 V |
Documentation for Intersil Intersil ISL8487IPZ
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name?
What is the function of this product?
What is the data rate of the transceiver?
What is the operating supply voltage of this product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.