Integrated Circuits (ICs) > Interface ICs > Intersil-ISL84467IVZ-T
Intersil ISL84467IVZ-T
| Part Number: | Intersil ISL84467IVZ-T |
| Manufacturer: | Intersil |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Interface ICs > Intersil-ISL84467IVZ-T |
| Qty Available: | |
| Description: | Ultra Low ON-Resistance, +1.65V to +4.5V, Single Supply, Quad SPDT (Dual DPDT) Analog Switch |
PCX has Intersil Integrated Circuits (ICs) > Interface ICs > Intersil-ISL84467IVZ-T Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Ultra Low ON-Resistance, +1.65V to +4.5V, Single Supply, Quad SPDT (Dual DPDT) Analog Switch
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | TSSOP |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 16 |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Max Supply Current | 150 nA |
| Max Supply Voltage | 4.5 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 1.65 V |
| Operating Supply Current | 150 nA |
| Packaging | Tape & Reel |
| Resistance | 400 mΩ |
| Supply Type | Single |
| Throw Configuration | SPDT |
| Turn-Off Delay Time | 18 ns |
| Turn-On Delay Time | 34 ns |
Documentation for Intersil Intersil ISL84467IVZ-T
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and its function?
What is the package type and number of pins?
What is the operating temperature range?
What is the supply voltage range?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.