Integrated Circuits (ICs) > Interface ICs > Intersil-ISL83385ECAZ
Intersil ISL83385ECAZ
| Part Number: | Intersil ISL83385ECAZ |
| Manufacturer: | Intersil |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Interface ICs > Intersil-ISL83385ECAZ |
| Qty Available: | |
| Description: | ±15kV ESD Protected, +3V To +5.5V, 1microamp, 250kbps, RS-232 Transmitter/Receiver |
PCX has Intersil Integrated Circuits (ICs) > Interface ICs > Intersil-ISL83385ECAZ Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
±15kV ESD Protected, +3V To +5.5V, 1microamp, 250kbps, RS-232 Transmitter/Receiver
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | SSOP |
| Contact Plating | Tin |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 20 |
| Data Rate | 500 kbps |
| ESD Protection | Yes |
| Logic Function | Receiver, Transceiver |
| Max Operating Temperature | 70 °C |
| Max Supply Current | 1 mA |
| Max Supply Voltage | 5.5 V |
| Min Operating Temperature | 0 °C |
| Min Supply Voltage | 3 V |
| Number of Drivers | 1 |
| Number of Receivers | 2 |
| Number of Transceivers | 1 |
| Number of Transmitters | 2 |
| Operating Supply Current | 1 mA |
| Operating Supply Voltage | 5 V |
| Packaging | Bulk |
Documentation for Intersil Intersil ISL83385ECAZ
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and its function?
What is the price of the product?
How many drivers and receivers does the product have?
What is the maximum supply voltage for the product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.

