Integrated Circuits (ICs) > Interface ICs > Intersil-ISL83384ECAZA-T
Intersil ISL83384ECAZA-T
| Part Number: | Intersil ISL83384ECAZA-T |
| Manufacturer: | Intersil |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Interface ICs > Intersil-ISL83384ECAZA-T |
| Qty Available: | |
| Description: | ±15kV ESD Protected, +3V to +5.5V, 1 Microamp, 250Kbps, RS-232 Transmitter/Receiver |
PCX has Intersil Integrated Circuits (ICs) > Interface ICs > Intersil-ISL83384ECAZA-T Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
±15kV ESD Protected, +3V to +5.5V, 1 Microamp, 250Kbps, RS-232 Transmitter/Receiver
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | SSOP |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 20 |
| Data Rate | 500 kbps |
| Logic Function | Receiver, Transceiver |
| Max Operating Temperature | 70 °C |
| Max Supply Voltage | 5.5 V |
| Min Operating Temperature | 0 °C |
| Min Supply Voltage | 3 V |
| Number of Drivers | 1 |
| Number of Receivers | 2 |
| Number of Transceivers | 1 |
| Number of Transmitters | 2 |
| Operating Supply Current | 3 mA |
| Operating Supply Voltage | 5 V |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
Documentation for Intersil Intersil ISL83384ECAZA-T
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name?
What is the voltage range of this product?
What is the data rate of this product?
How many pins does this product have?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.
