Integrated Circuits (ICs) > Interface ICs > Intersil-ISL83080EIUZ-T
Intersil ISL83080EIUZ-T
| Part Number: | Intersil ISL83080EIUZ-T |
| Manufacturer: | Intersil |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Interface ICs > Intersil-ISL83080EIUZ-T |
| Qty Available: | |
| Description: | ±15kV ESD, 5V, Full Fail-Safe, 1/8 Unit Load, RS-485/RS-422 Transceivers |
PCX has Intersil Integrated Circuits (ICs) > Interface ICs > Intersil-ISL83080EIUZ-T Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
±15kV ESD, 5V, Full Fail-Safe, 1/8 Unit Load, RS-485/RS-422 Transceivers
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | MSOP |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 10 |
| Data Rate | 666 kbps |
| Logic Function | Receiver, Transceiver |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Max Supply Voltage | 5.5 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Number of Drivers | 1 |
| Number of Receivers | 1 |
| Number of Transmitters | 1 |
| Operating Supply Voltage | 5 V |
Documentation for Intersil Intersil ISL83080EIUZ-T
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name?
What are the technical specifications of the product?
What is the product description?
Are there any alternative names for this product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.