Integrated Circuits (ICs) > Interface ICs > Intersil-ISL83072EIBZA-T
Intersil ISL83072EIBZA-T
| Part Number: | Intersil ISL83072EIBZA-T |
| Manufacturer: | Intersil |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Interface ICs > Intersil-ISL83072EIBZA-T |
| Qty Available: | |
| Description: | ±15kV HBM ESD Protected, 3.3V, Half-duplex, 250kbps RS-485/RS-422 Transceiver with Tx/Rx enable |
PCX has Intersil Integrated Circuits (ICs) > Interface ICs > Intersil-ISL83072EIBZA-T Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
±15kV HBM ESD Protected, 3.3V, Half-duplex, 250kbps RS-485/RS-422 Transceiver with Tx/Rx enable
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | SOIC |
| Contact Plating | Tin |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 8 |
| Weight | 540.001716 mg |
| Data Rate | 250 kbps |
| ESD Protection | Yes |
| Logic Function | Transceiver |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Max Supply Voltage | 3.6 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 3 V |
| Number of Drivers | 1 |
| Number of Receivers | 1 |
| Number of Transceivers | 1 |
| Number of Transmitters | 1 |
| Operating Supply Current | 510 µA |
| Operating Supply Voltage | 3.3 V |
| Schedule B | 8542390000 |
Documentation for Intersil Intersil ISL83072EIBZA-T
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and brand?
What is the function of this product?
What are the physical specifications of this product?
What are the technical specifications of this product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.



