Integrated Circuits (ICs) > Interface ICs > Intersil-ISL81487IBZ-T
Intersil ISL81487IBZ-T
| Part Number: | Intersil ISL81487IBZ-T |
| Manufacturer: | Intersil |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Interface ICs > Intersil-ISL81487IBZ-T |
| Qty Available: | |
| Description: | 5V, Half Duplex, 5Mbps, RS-485/RS-422 Transceiver; SOIC8; Temp Range: -40° to 85°C |
PCX has Intersil Integrated Circuits (ICs) > Interface ICs > Intersil-ISL81487IBZ-T Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
5V, Half Duplex, 5Mbps, RS-485/RS-422 Transceiver; SOIC8; Temp Range: -40° to 85°C
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | SOIC |
| Contact Plating | Tin |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 8 |
| Data Rate | 5 Mbps |
| ESD Protection | Yes |
| Logic Function | Transceiver |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Max Supply Voltage | 5.5 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 4.5 V |
| Number of Drivers | 1 |
| Number of Receivers | 1 |
| Number of Transceivers | 1 |
| Number of Transmitters | 1 |
| Operating Supply Voltage | 5 V |
Documentation for Intersil Intersil ISL81487IBZ-T
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the part number of the product?
What is the voltage range of the product?
How many drivers does the product have?
What is the maximum operating temperature of the product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.
