Integrated Circuits (ICs) > Interface ICs > Intersil-ISL81487IBZ
Intersil ISL81487IBZ
| Part Number: | Intersil ISL81487IBZ |
| Manufacturer: | Intersil |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Interface ICs > Intersil-ISL81487IBZ |
| Qty Available: | |
| Description: | 5V, Half Duplex, 5Mbps, RS-485/RS-422 Transceiver; SOIC8; Temp Range: -40° to 85°C |
PCX has Intersil Integrated Circuits (ICs) > Interface ICs > Intersil-ISL81487IBZ Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
5V, Half Duplex, 5Mbps, RS-485/RS-422 Transceiver; SOIC8; Temp Range: -40° to 85°C
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | SOIC |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 8 |
| Data Rate | 5 Mbps |
| Logic Function | Transceiver |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Max Supply Voltage | 5.5 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Number of Drivers | 1 |
| Number of Receivers | 1 |
| Number of Transmitters | 1 |
| Operating Supply Voltage | 5 V |
| Schedule B | 8542390000 |
Documentation for Intersil Intersil ISL81487IBZ
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name?
What is the voltage range for this product?
What is the data rate for this product?
What is the temperature range for this product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.
