Integrated Circuits (ICs) > Interface ICs > Intersil-ISL81483IBZ
Intersil ISL81483IBZ
| Part Number: | Intersil ISL81483IBZ |
| Manufacturer: | Intersil |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Interface ICs > Intersil-ISL81483IBZ |
| Qty Available: | |
| Description: | 5V, Half Duplex, 250kbps Slew Rate Limited, RS-485/RS-422 Transceiver |
PCX has Intersil Integrated Circuits (ICs) > Interface ICs > Intersil-ISL81483IBZ Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
5V, Half Duplex, 250kbps Slew Rate Limited, RS-485/RS-422 Transceiver
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | SOIC |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 8 |
| Data Rate | 250 kbps |
| Logic Function | Transceiver |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Max Supply Voltage | 5.5 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Number of Drivers | 1 |
| Number of Receivers | 1 |
| Number of Transmitters | 1 |
| Operating Supply Voltage | 5 V |
Documentation for Intersil Intersil ISL81483IBZ
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name?
What is the function of this product?
What is the data rate of this product?
What is the maximum operating temperature for this product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.

