Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Switching > Intersil-ISL8121IRZ
Intersil ISL8121IRZ
| Part Number: | Intersil ISL8121IRZ |
| Manufacturer: | Intersil |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Switching > Intersil-ISL8121IRZ |
| Qty Available: | |
| Description: | 3V to 20V, Two-Phase Buck PWM Controller with Integrated 4A MOSFET Drivers |
PCX has Intersil Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Switching > Intersil-ISL8121IRZ Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
3V to 20V, Two-Phase Buck PWM Controller with Integrated 4A MOSFET Drivers
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | QFN |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 24 |
| Duty Cycle | 66 % |
| Max Frequency | 2 MHz |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Max Supply Voltage | 5.5 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 4.9 V |
| Number of Outputs | 4 |
| Switching Frequency | 2 MHz |
Documentation for Intersil Intersil ISL8121IRZ
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name?
What is the voltage range for this product?
What is the duty cycle for this product?
How many MOSFET drivers are integrated into this product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.

