Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Switching > Intersil-ISL8104IRZ-T
Intersil ISL8104IRZ-T
| Part Number: | Intersil ISL8104IRZ-T |
| Manufacturer: | Intersil |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Switching > Intersil-ISL8104IRZ-T |
| Qty Available: | |
| Description: | Voltage Mode PWM Controller 0.6V to 5V 30A 16-Pin QFN EP T/R |
PCX has Intersil Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Switching > Intersil-ISL8104IRZ-T Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Voltage Mode PWM Controller 0.6V to 5V 30A 16-Pin QFN EP T/R
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | VQFN |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 16 |
| Duty Cycle | 100 % |
| Max Duty Cycle | 100 % |
| Max Frequency | 1.5 MHz |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Number of Outputs | 1 |
| Output Current | 30 A |
| Output Voltage | 5 V |
| Switching Frequency | 1.5 MHz |
Documentation for Intersil Intersil ISL8104IRZ-T
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name?
What is the voltage range of the PWM controller?
How many pins does the controller have?
What is the output current of the controller?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.
