Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Switching > Intersil-ISL8104CBZ
Intersil ISL8104CBZ
| Part Number: | Intersil ISL8104CBZ |
| Manufacturer: | Intersil |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Switching > Intersil-ISL8104CBZ |
| Qty Available: | |
| Description: | Synchronous Buck Pulse-Width Modulator (PWM) Controller |
PCX has Intersil Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Switching > Intersil-ISL8104CBZ Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Synchronous Buck Pulse-Width Modulator (PWM) Controller
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | SOIC |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 14 |
| Duty Cycle | 100 % |
| Frequency | 1.5 MHz |
| Max Duty Cycle | 100 % |
| Max Frequency | 1.5 MHz |
| Max Operating Temperature | 70 °C |
| Min Operating Temperature | 0 °C |
| Nominal Input Voltage | 15.4 V |
| Number of Outputs | 1 |
| Output Current | 30 A |
| Output Voltage | 5 V |
| Switching Frequency | 1.5 MHz |
Documentation for Intersil Intersil ISL8104CBZ
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name?
What is the function of the ISL8104CBZ?
What is the output voltage of the ISL8104CBZ?
What is the maximum output current of the ISL8104CBZ?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.


