Integrated Circuits (ICs) > Embedded Processors and Controllers > Intersil-ISL8026EVAL3Z
Intersil ISL8026EVAL3Z
| Part Number: | Intersil ISL8026EVAL3Z |
| Manufacturer: | Intersil |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Embedded Processors and Controllers > Intersil-ISL8026EVAL3Z |
| Qty Available: | |
| Description: | Evaluation Board for the ISL8026 Synchronous Buck Regulator |
PCX has Intersil Integrated Circuits (ICs) > Embedded Processors and Controllers > Intersil-ISL8026EVAL3Z Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Evaluation Board for the ISL8026 Synchronous Buck Regulator
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Evaluation Kit | Yes |
| Output Current | 6 A |
| Output Voltage | 1.8 V |
| Switching Frequency | 1 MHz |
Documentation for Intersil Intersil ISL8026EVAL3Z
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product being described?
What is the output current of the ISL8026EVAL3Z?
What is the output voltage of the ISL8026EVAL3Z?
What is the switching frequency of the ISL8026EVAL3Z?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.