Electronic Component
PCX has Intersil Electronic Component Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Conv DC-DC Dual Step Down 2.8V to 5.5V 12-Pin DFN EP T/R
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Contact Plating | Tin |
| Mount | Surface Mount |
| Efficiency | 97 % |
| Max Input Voltage | 5.5 V |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Input Voltage | 2.8 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Number of Outputs | 2 |
| Operating Supply Voltage | 5.5 V |
| Output Type | Adjustable |
| Output Voltage | 5.5 V |
| Switching Frequency | 2.7 MHz |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and model number?
What are the physical specifications of the product?
What are the technical specifications of the product?
What is the description of the product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.