Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Switching > Intersil-ISL8018IRAJZ
Intersil ISL8018IRAJZ
| Part Number: | Intersil ISL8018IRAJZ |
| Manufacturer: | Intersil |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Switching > Intersil-ISL8018IRAJZ |
| Qty Available: | |
| Description: | DC DC Voltage Regulator SWITCHING REGULATOR 1 Outputs 4MHz 8A QFN |
PCX has Intersil Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Switching > Intersil-ISL8018IRAJZ Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
DC DC Voltage Regulator SWITCHING REGULATOR 1 Outputs 4MHz 8A QFN
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | QFN |
| Mount | Surface Mount |
| Max Input Voltage | 5.5 V |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Max Output Voltage | 5.5 V |
| Min Input Voltage | 2.7 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Output Voltage | 600 mV |
| Number of Outputs | 1 |
| Output Configuration | Positive |
| Output Current | 8 A |
| Output Type | Adjustable |
| Quiescent Current | 70 µA |
| Switching Frequency | 4 MHz |
| Synchronous Rectifier | Yes |
Documentation for Intersil Intersil ISL8018IRAJZ
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and description?
What is the maximum input voltage and minimum input voltage for this product?
Does this product have synchronous rectifier?
What is the quiescent current of this product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.