Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Switching > Intersil-ISL8013IRZ-T
Intersil ISL8013IRZ-T
| Part Number: | Intersil ISL8013IRZ-T |
| Manufacturer: | Intersil |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Switching > Intersil-ISL8013IRZ-T |
| Qty Available: | |
| Description: | 3A Low Quiescent Current 1MHz High Efficiency Synchronous Buck Regulator |
PCX has Intersil Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Switching > Intersil-ISL8013IRZ-T Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
3A Low Quiescent Current 1MHz High Efficiency Synchronous Buck Regulator
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | VQFN |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 16 |
| Efficiency | 97 % |
| Max Input Voltage | 5.5 V |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Max Output Current | 3 A |
| Max Output Voltage | 5.5 V |
| Min Input Voltage | 2.7 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Output Voltage | 800 mV |
| Number of Outputs | 1 |
| Operating Supply Voltage | 5.5 V |
| Output Configuration | Positive |
| Output Current | 3 A |
| Output Type | Adjustable |
| Output Voltage | 5.5 V |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Quiescent Current | 35 µA |
| Switching Frequency | 1 MHz |
| Synchronous Rectifier | Yes |
| Height | 950 µm |
| Length | 4 mm |
| Width | 4 mm |
Documentation for Intersil Intersil ISL8013IRZ-T
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name?
What is the input voltage range of the regulator?
What is the output current rating of the regulator?
What is the package type of the regulator?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.

