Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Linear > Intersil-ISL80103IR18Z-TK
Intersil ISL80103IR18Z-TK
| Part Number: | Intersil ISL80103IR18Z-TK |
| Manufacturer: | Intersil |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Linear > Intersil-ISL80103IR18Z-TK |
| Qty Available: | |
| Description: | High Performance 3A Linear Regulator |
PCX has Intersil Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Linear > Intersil-ISL80103IR18Z-TK Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
High Performance 3A Linear Regulator
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | DFN |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 10 |
| Dropout Voltage | 120 mV |
| Max Input Voltage | 6 V |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Max Output Current | 3 A |
| Min Input Voltage | 2.2 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Number of Outputs | 1 |
| Number of Regulators | 1 |
| Output Current | 3 A |
| Output Type | Fixed |
| Output Voltage | 1.8 V |
| Packaging | Tape & Reel |
| Polarity | Positive |
Documentation for Intersil Intersil ISL80103IR18Z-TK
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name?
What is the output voltage of the linear regulator?
What is the maximum output current of the linear regulator?
What is the package type of the linear regulator?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.