Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Linear > Intersil-ISL80103IR18Z
Intersil ISL80103IR18Z
| Part Number: | Intersil ISL80103IR18Z |
| Manufacturer: | Intersil |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Linear > Intersil-ISL80103IR18Z |
| Qty Available: | |
| Description: | High Performance 3A Linear Regulator; DFN10; Temp Range: -40° to 125°C |
PCX has Intersil Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Linear > Intersil-ISL80103IR18Z Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
High Performance 3A Linear Regulator; DFN10; Temp Range: -40° to 125°C
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | DFN |
| Mount | Surface Mount |
| Dropout Voltage | 120 mV |
| Max Input Voltage | 6 V |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Max Output Current | 3 A |
| Min Input Voltage | 2.2 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Number of Outputs | 1 |
| Number of Regulators | 1 |
| Output Current | 3 A |
| Output Type | Fixed |
| Output Voltage | 1.8 V |
| Polarity | Positive |
Documentation for Intersil Intersil ISL80103IR18Z
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name?
What is the temperature range for this product?
What is the dropout voltage for this linear regulator?
How many outputs does this product have?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.
