Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Linear > Intersil-ISL80101AIRAJZTS2378
Intersil ISL80101AIRAJZTS2378
| Part Number: | Intersil ISL80101AIRAJZTS2378 |
| Manufacturer: | Intersil |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Linear > Intersil-ISL80101AIRAJZTS2378 |
| Qty Available: | |
| Description: | LDO Regulator Pos 0.8V to 5V 1A 10-Pin DFN T/R |
PCX has Intersil Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Linear > Intersil-ISL80101AIRAJZTS2378 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
LDO Regulator Pos 0.8V to 5V 1A 10-Pin DFN T/R
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | DFN |
| Contact Plating | Tin |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 10 |
| Accuracy | 2 % |
| Max Input Voltage | 6 V |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Max Output Current | 1 A |
| Min Input Voltage | 2.2 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Number of Outputs | 1 |
| Output Type | Adjustable |
| Output Voltage | 5 V |
| Polarity | Positive |
| Quiescent Current | 5 mA |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and model number?
What type of regulator is this product?
What is the maximum output current of this regulator?
What is the temperature range in which this regulator can operate?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.