Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Switching > Intersil-ISL78235AARZ
Intersil ISL78235AARZ
| Part Number: | Intersil ISL78235AARZ |
| Manufacturer: | Intersil |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Switching > Intersil-ISL78235AARZ |
| Qty Available: | |
| Description: | 5A Automotive Synchronous Buck Regulator |
PCX has Intersil Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Switching > Intersil-ISL78235AARZ Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
5A Automotive Synchronous Buck Regulator
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | VQFN |
| Mount | Surface Mount |
| Max Input Voltage | 5.5 V |
| Max Operating Temperature | 105 °C |
| Max Output Voltage | 5.5 V |
| Min Input Voltage | 2.7 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Output Voltage | 600 mV |
| Number of Outputs | 1 |
| Output Configuration | Positive |
| Output Current | 5 A |
| Output Type | Adjustable |
| Quiescent Current | 47 µA |
| Switching Frequency | 4.2 MHz |
| Synchronous Rectifier | Yes |
Documentation for Intersil Intersil ISL78235AARZ
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and brand?
What is the function of this product?
What are the technical specifications of this product?
Are there any similar products available?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.
