Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Switching > Intersil-ISL78234AARZ-T7A
Intersil ISL78234AARZ-T7A
| Part Number: | Intersil ISL78234AARZ-T7A |
| Manufacturer: | Intersil |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Switching > Intersil-ISL78234AARZ-T7A |
| Qty Available: | |
| Description: | 4A Compact Synchronous Buck Regulator |
PCX has Intersil Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Switching > Intersil-ISL78234AARZ-T7A Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
4A Compact Synchronous Buck Regulator
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | VQFN |
| Mount | Surface Mount |
| Max Input Voltage | 5.5 V |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Max Output Voltage | 5.5 V |
| Min Input Voltage | 2.7 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Output Voltage | 600 mV |
| Number of Outputs | 1 |
| Output Configuration | Positive |
| Output Current | 4 A |
| Output Type | Adjustable |
| Quiescent Current | 45 µA |
| Switching Frequency | 4.2 MHz |
| Synchronous Rectifier | Yes |
Documentation for Intersil Intersil ISL78234AARZ-T7A
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product being described?
What is the input voltage range for this regulator?
Does this regulator have a synchronous rectifier?
What is the switching frequency of this regulator?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.