Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Switching > Intersil-ISL78234AARZ
Intersil ISL78234AARZ
| Part Number: | Intersil ISL78234AARZ |
| Manufacturer: | Intersil |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Switching > Intersil-ISL78234AARZ |
| Qty Available: | |
| Description: | 4A Compact Synchronous Buck Regulator |
PCX has Intersil Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Switching > Intersil-ISL78234AARZ Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
4A Compact Synchronous Buck Regulator
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | VQFN |
| Mount | Surface Mount |
| Max Input Voltage | 5.5 V |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Max Output Voltage | 5.5 V |
| Min Input Voltage | 2.7 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Output Voltage | 600 mV |
| Number of Outputs | 1 |
| Output Configuration | Positive |
| Output Current | 4 A |
| Output Type | Adjustable |
| Quiescent Current | 45 µA |
| Switching Frequency | 4.2 MHz |
| Synchronous Rectifier | Yes |
Documentation for Intersil Intersil ISL78234AARZ
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name?
What is the functionality of this product?
What is the input voltage range for this product?
Does this product have a synchronous rectifier?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.
