Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Switching > Intersil-ISL78233AARZ-T
Intersil ISL78233AARZ-T
| Part Number: | Intersil ISL78233AARZ-T |
| Manufacturer: | Intersil |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Switching > Intersil-ISL78233AARZ-T |
| Qty Available: | |
| Description: | 3A Compact Synchronous Buck Regulator |
PCX has Intersil Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Switching > Intersil-ISL78233AARZ-T Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
3A Compact Synchronous Buck Regulator
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | VQFN |
| Mount | Surface Mount |
| Max Input Voltage | 5.5 V |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Max Output Voltage | 5.5 V |
| Min Input Voltage | 2.7 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Output Voltage | 600 mV |
| Number of Outputs | 1 |
| Output Configuration | Positive |
| Output Current | 3 A |
| Output Type | Adjustable |
| Quiescent Current | 45 µA |
| Switching Frequency | 4.2 MHz |
| Synchronous Rectifier | Yes |
Documentation for Intersil Intersil ISL78233AARZ-T
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and brand?
What is the type of product?
What are the technical specifications of the product?
Where can I find the datasheets and manufacturer documentation for the product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.