Integrated Circuits (ICs) > Intersil-ISL6884IAZ
Intersil ISL6884IAZ
| Part Number: | Intersil ISL6884IAZ |
| Manufacturer: | Intersil |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Intersil-ISL6884IAZ |
| Qty Available: | |
| Description: | Active DUAL 5V V Display Drivers ICs Matte Tin (Sn) - annealed |
PCX has Intersil Integrated Circuits (ICs) > Intersil-ISL6884IAZ Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Active DUAL 5V V Display Drivers ICs Matte Tin (Sn) - annealed
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | SSOP |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 20 |
| Interface | I2C |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Max Supply Voltage | 5.5 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Operating Supply Voltage | 5 V |
Documentation for Intersil Intersil ISL6884IAZ
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the part number of the product?
What is the package type of the product?
What is the maximum operating temperature of the product?
What is the interface of the product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.

