Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Switching > Intersil-ISL6745AAUZ-TS2712
Intersil ISL6745AAUZ-TS2712
| Part Number: | Intersil ISL6745AAUZ-TS2712 |
| Manufacturer: | Intersil |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Switching > Intersil-ISL6745AAUZ-TS2712 |
| Qty Available: | |
| Description: | RoHS Compliant 2001 Tape & Reel (TR) DC-DC Controller IC 105C 2MHz |
PCX has Intersil Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Switching > Intersil-ISL6745AAUZ-TS2712 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
RoHS Compliant 2001 Tape & Reel (TR) DC-DC Controller IC 105C 2MHz
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | MSOP |
| Duty Cycle | 100 % |
| Max Frequency | 2 MHz |
| Max Operating Temperature | 105 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Number of Outputs | 2 |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
Documentation for Intersil Intersil ISL6745AAUZ-TS2712
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the part number of the product?
Is the product RoHS compliant?
What is the maximum operating temperature of the product?
How many outputs does the product have?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.