Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Switching > Intersil-ISL6726AAZ
Intersil ISL6726AAZ
| Part Number: | Intersil ISL6726AAZ |
| Manufacturer: | Intersil |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Switching > Intersil-ISL6726AAZ |
| Qty Available: | |
| Description: | CURRENT-MODE BICMOS DUAL Surface Mount DC-DC Controller IC 30ns 105C 1MHz 9V |
PCX has Intersil Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Switching > Intersil-ISL6726AAZ Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
CURRENT-MODE BICMOS DUAL Surface Mount DC-DC Controller IC 30ns 105C 1MHz 9V
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | QSOP |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 20 |
| Duty Cycle | 80 % |
| Fall Time | 20 ns |
| Frequency | 2 MHz |
| Max Duty Cycle | 80 % |
| Max Frequency | 2 MHz |
| Max Operating Temperature | 105 °C |
| Max Supply Voltage | 16 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 9 V |
| Number of Outputs | 1 |
| Operating Supply Voltage | 12 V |
| Output Current | 1 A |
| Output Voltage | 1 V |
| Rise Time | 30 ns |
| Switching Frequency | 1 MHz |
Documentation for Intersil Intersil ISL6726AAZ
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and description?
What are the technical specifications for this product?
What is the physical package and number of pins for this product?
Are there any similar products available?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.

