Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Switching > Intersil-ISL6722AARZ
Intersil ISL6722AARZ
| Part Number: | Intersil ISL6722AARZ |
| Manufacturer: | Intersil |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Switching > Intersil-ISL6722AARZ |
| Qty Available: | |
| Description: | ISL6722A Series 18 V 1 MHz 75 % Single Ended Current Mode PWM Controller -QFN-16 |
PCX has Intersil Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Switching > Intersil-ISL6722AARZ Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
ISL6722A Series 18 V 1 MHz 75 % Single Ended Current Mode PWM Controller -QFN-16
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | QFN EP |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 16 |
| Duty Cycle | 100 % |
| Fall Time | 15 ns |
| Max Duty Cycle | 75 % |
| Max Frequency | 1 MHz |
| Max Operating Temperature | 105 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Number of Outputs | 1 |
| Output Current | 1 A |
| Rise Time | 60 ns |
| Switching Frequency | 1 MHz |
Documentation for Intersil Intersil ISL6722AARZ
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the part number of the product?
What is the operating temperature range for this product?
How many pins does this product have?
What is the switching frequency of this product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.
