Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Intersil-ISL6617CRZ
Intersil ISL6617CRZ
| Part Number: | Intersil ISL6617CRZ |
| Manufacturer: | Intersil |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Intersil-ISL6617CRZ |
| Qty Available: | |
| Description: | PWM Doubler with Phase Shedding Function and Output Monitoring Feature |
PCX has Intersil Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Intersil-ISL6617CRZ Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
PWM Doubler with Phase Shedding Function and Output Monitoring Feature
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | DFN |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 10 |
| Max Operating Temperature | 70 °C |
| Min Operating Temperature | 0 °C |
| Operating Supply Current | 6 mA |
Documentation for Intersil Intersil ISL6617CRZ
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name?
What is the function of the ISL6617CRZ?
What is the operating temperature range for the ISL6617CRZ?
How many pins does the ISL6617CRZ have?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.
