Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Switching > Intersil-ISL6565ACRZ
Intersil ISL6565ACRZ
| Part Number: | Intersil ISL6565ACRZ |
| Manufacturer: | Intersil |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Switching > Intersil-ISL6565ACRZ |
| Qty Available: | |
| Description: | Multiphase PWM Controller with Precision rDS(ON) or DCR Current Sensing for VR10.X Application |
PCX has Intersil Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Switching > Intersil-ISL6565ACRZ Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Multiphase PWM Controller with Precision rDS(ON) or DCR Current Sensing for VR10.X Application
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | QFN EP |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 28 |
| Duty Cycle | 66.7 % |
| Max Duty Cycle | 66.7 % |
| Max Frequency | 1.5 MHz |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | 0 °C |
| Number of Outputs | 1 |
| Operating Supply Voltage | 5 V |
| Output Current | 90 A |
| Output Voltage | 1.6 V |
| Switching Frequency | 1.5 MHz |
Documentation for Intersil Intersil ISL6565ACRZ
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name?
What is the function of the ISL6565ACRZ?
What is the switching frequency of the ISL6565ACRZ?
What is the maximum output current of the ISL6565ACRZ?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.
